Pokaz historyczny

„Wrzesień 39” - czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita

4 stycznia 2023 r. uczniów klas IV-VIII odwiedziła Grupa  Artystyczna „Rekonstrukto”. Przedstawiciele tej grupy dali wspaniały popis słowny jak i praktyczny przedstawiając losy państwa, narodu i żołnierza polskiego walczącego z okupantem niemieckim i sowieckim. „Wrzesień 39” bo o takim tytule odbył się pokaz historyczny, zaprezentowano  m. in etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz 36, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, technikę woskową, łączność i zaopatrzenie oraz musztrę i sprzęt bojowy.

Wielkim przeżyciem i doświadczeniem dla uczniów była możliwość obejrzenia z bliska i wzięcia do ręki replik broni, przebrania się w mundur wojskowy oraz wcielenie się w role sanitariuszek.

Pokaz dostarczył uczniom wielu emocji, a brawa na zakończenie świadczyły,że „żywa lekcja historii” bardzo się podobała.

M.S.