Dzień Matki

30 maja 2023 r.

Dzień Matki

Wprawdzie jesteśmy kilka dni po oficjalnym Dniu Matki ale dzisiejszą uroczystość  obchodzimy  w ten dzień w małej społeczności szkolnej klas I-III. Jak to dobrze, że kiedyś ktoś wpadł na pomysł  by uczcić  to święto  i nazwać je  po imieniu czyli zaznaczyć role matki w życiu codziennym. Są też podobne dni które ho norujemy kobietę takie jak Dzień Kobiet, Dzień Babci ale to jest szczególnie wyjątkowe.

Matka, mama, mamusia to zwroty używane codziennie po wiele razy szczególnie przez dzieci w rodzinie. Bez niej trudno sobie wyobrazić  życie codzienne w rodzinie jak jej barkuje. Można by wiele mówić na temat jej roli, ale matką się jest od początku do końca.

Matka, która urodziła dziecko i ta matka trochę starsza aż po taką, która ma już siwe włosy każda z nich  robi wiele by życie dla nas było łatwiejsze.

Matka to także pierwsza nauczycielka w życiu, ona uczy chodzić, mówić, pisać i troszczy się o dziecko od najmłodszych lat. Często używa się powiedzenia ,,jak wyssane z piersi matki” – czyli pewne wzorce się przekazuje lub dziedziczy po matce. To cechy charakteru, które wpaja nam matka czyli  miłość do innych, dobroć, życzliwość.

Na koniec dyr.szk. życzył wszystkim mamom dzieci, które przyszły na spotkanie  zdrowia, szczęścia, pomyślności, radości, uśmiechu i pociechy  z dzieci. Natomiast zwracając się do dzieci przypomniał im by kochały i szanowały swoich rodziców - mamę i tatę.

M.D.