Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

4.09.2023

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023-2024

Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2023-2024

Witam Burmistrza Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój Pana Dariusza Chorużyka i Dyrektora Zespołu Ekonomicznego i Administracyjnego Szkół panią Urszulę Sikorską

Witam księdza proboszcza i wszystkich rodziców oraz grono pedagogiczne, pracowników szkoły, uczniów i wszystkie dzieci.

Spotykamy się ponownie po okresie wakacyjnym, po 2 upalnych miesiącach, które dały nam się nam we znaki. Mamy brązową opaleniznę, ale także wrażenia i wspomnienia z wakacji.

Jesteśmy wypoczęci, pełni zapału  i motywacji ale też przystępujemy   z pozytywnym nastawieniem do nauki szkolnej. Każdy z Was liczy na to ,ze to będzie to wyjątkowy rok szkolny dla niego ,że osiągnie zamierzone cele i będzie miał radość z końcowego sukcesu.

Do tego są potrzebni nauczyciele, którzy Wam będą przekazywać wiedzę i umiejętności, które wzbogacą Waszą osobowość. Będą Waszymi przewodnikami i mentorami jak to się określa. Liczę na to, że są zmotywowani po okresie urlopowym jakimi były wakacje bo każdy potrzebuje odpoczynku po pracy zawodowej.

Ważna rolę w wspieraniu szkoły będą odgrywać będą rodzice, którzy  pomogą nam w działalności  wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej. Zawsze byli niezawodni i tym razem pewnie tak będzie.

Życzę wszystkim uczniom jak najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych by mogli się pochwalić na zakończenie roku szkolnego wyróżniającym i bardzo dobrym świadectwem.

W szkole będziemy uczniów  i dzieci wspierać poprzez  różne działania gospodarcze, modernizacyjne i funkcjonalne takie jak: projekty gospodarcze pod nazwą ,,Posiłek w szkole” bo dzięki aplikowaniu przez Burmistrza i jego służby otrzymaliśmy dofinansowanie do modernizacji kuchni szkolnej i zakupiliśmy nowe urządzenia kuchenne, które ułatwią i usprawnią pracę kucharek. Kolejnym projektem był program ,,Małopolska Tarcza Edukacyjna” i dzięki niej otrzymaliśmy 2 monitory interaktywne i są już w klasach zainstalowane i ułatwią pracę nauczycielom i uczniom w procesie dydaktycznym.

Na koniec chcę jeszcze dodać to co jest bardzo ważne w kontekście wczorajszego dnia  a mianowicie wspomnę tu o 84 rocznicy wybuch II wojny światowej, której uroczystości odbiły się szeroki echem na całym świecie. Pierwszym miastem, które zostało zbombardowane w przez wojska niemieckie był Wieluń, a następnie Westerplatte ,które stoczyło heroiczną walkę Niemcami   jak podaje Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Dzięki ofiarności żołnierzy polskich i innych narodowości, którzy walczyli na wielu frontach odzyskaliśmy niepodległość i dzisiaj żyjemy w niepodległej Polsce.

Mamy na naszym terenie miejsca pamięci narodowej, które też uczcimy jak to staramy się robić corocznie zapalonym zniczem. Dlatego bardzo proszę o zgłoszenie się uczniów którzy mieszkają w pobliżu tych miejsc .Mam na myśli :

Pomnik upamiętniający kurierów, łączników i przewodników oraz ludzi udzielających im schronienia, którzy organizowali w czasie II wojny światowej przerzuty ludzi, broni, wiadomości i pieniędzy na trasie Warszawa – Budapeszt, który znajduje się na Suchej Dolinie

Pomnik upamiętniający egzekucję 15 zakładników, która miała miejsce w dniu 13.08.1944 r. na ul: Szczawnickiej

Pomnik w miejscu śmierci Franciszka Gruceli ps. "Kowalik", żołnierza AK placówki Łomnica - "Łąka". Na Halach

Dziękuję wszystkim  za spotkanie i uwagę, proszę uczniów aby się udali do klas wraz z wychowawcami.

Marian Dobosz