Projekt ,,Rękawice furmańskie"

Projekt ,,Rękawice furmańskie

11.10.2023 r.

Tkamy rękawice furmańskie!

Jedenastego października klasa IV i V w ramach lekcji plastyki brała udział w pokazie multimedialnym i prezentacji tkania na krosnach przestrzennych rękawic furmańskich oraz czapek. Pani Urszula Lis w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom historię, sposoby wykonania oraz materiał z którego tworzy się regionalne arcydzieła. Zainteresowani uczniowie wraz z rodzicami będą mogli brać udział w drugim etapie tego niezwykłego wydarzenia – tkania własnych rękawic. Jednak wróćmy do początku, mianowicie historii rękawic furmańskich , która sięga wieków wstecz, kiedy to mieszkańcy górskich terenów potrzebowali wyjątkowo ciepłych i trwałych rękawic, aby przetrwać surowe warunki klimatyczne. To właśnie stąd wywodzi się tradycja tkania rękawic o charakterystycznym wzornictwie i strukturze. Dzisiaj te wyjątkowe rękawice stały się nie tylko nieodłącznym elementem lokalnej kultury, ale także cenionym produktem rzemiosła  artystycznego. Każda para rękawic jest ręcznie tkana na tradycyjnych warsztatach przy użyciu naturalnych włókien. Ręczne tkanie pozwala na stworzenie wyjątkowych wzorów i wzornictwa, które charakteryzują rękawice furmańskie. Tradycyjne wzory często odnoszą się do natury i okolicznej przyrody, co nadaje im niepowtarzalny urok. Co więcej, proces tworzenia rękawic furmańskich to również okazja do zachowania i przekazania kulturowego dziedzictwa. Młodsze pokolenia uczą się od starszych rzemieślników nie tylko technik tkackich, ale także historii i znaczenia tych wyjątkowych rękawic w lokalnej społeczności. To proces, który łączy ludzi i buduje więzi między pokoleniami. Rękawice furmańskie nie tylko chronią przed zimnem, ale także stanowią piękny element garderoby. Są one często ozdobione haftami i zdobieniami, które podkreślają ich wyjątkowy charakter. Dzięki temu stały się nie tylko przedmiotem praktycznym, ale także ozdobą, którą można dumnie nosić na specjalne okazje. Podsumowując, warsztaty tkania rękawic furmańskich to tradycja i umiejętność, które łączą się w tworzeniu niezwykłych dzieł sztuki. Te rękawice nie tylko chronią przed zimnem, ale także stanowią ważny element kultury i dziedzictwa lokalnej społeczności. Dzięki utalentowanym rzemieślnikom, którzy przenoszą tę tradycję na kolejne pokolenia, rękawice furmańskie pozostają niepowtarzalnym i pięknym wyrazem lokalnej kultury i sztuki. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Łączek - Bołoz