W 2014 roku nasze królewskie miasto Piwniczna obchodziło 666 lat od swojego założenia. Od samego początku nie zostały dokładnie określone jego granice, ponieważ poza osadą dzisiejsze centrum zajmowały lasy. Dopiero około siedemnastego wieku rozpoczęło się osiedlanie się mieszkańców na dalszych terenach, tworząc współczesne Kosarzyska, Suchą Dolinę i Obidzę. Około 1800 roku tereny te zaczęto traktować jako miasto Piwniczna. Zawsze wywoływało to zdziwienie mieszkańców. Gdzie to miasto? Jest to koronny argument do tego, aby potraktować Kosarzyska z przysiółkami jako odrębną jednostkę samorządową, czyli sołectwo. Na domiar tego Głębokie przez parę wieków należało do miasta. W okresie powojennym przekształcono je w sołectwo, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Nie słyszałem, aby mieszkańcy się przeciw temu buntowali.

Franciszek Górka

Kosarzyska leżą nad potokiem  Czercz, lewobrzeżnym dopływem Popradu. To osiedle należące do Piwnicznej Zdroju. Górna jego część to Sucha Dolina kiedyś znany ośrodek narciarski.

Piwniczna - Kosarzyska - Obidza (480 - 930 m n.p.m.)

Jest to dzielnica Piwnicznej ze wspaniałym klimatem o cechach alpejskich położona w dolinie potoku Czercz. Od południa rozciąga się grzbiet Eliaszówki (1025 m npm), a od północy schodzący od Radziejowej długim ramieniem Wielki Rogacz (1182 m npm) i Niemcowa (1026 m npm). Zapewnia to całej dolinie osłonę od wiatrów zachodnich i południowych, co daje porą zimową doskonałe warunki śnieżne. W górnej części doliny Czercz zwanej Suchą Doliną znajduje się  były ośrodek narciarski.

Na głównym budynku szkoły w fundamentach  jest rok wybudowania czyli 1957. Natomiast pawilony wybudowano w latach 60 -  tych i stopniowo je rozbudowywano na potrzeby kolonijne (dawny Rejon Dróg Publicznych w Nowym Sączu).