Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Treść

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 29 lutego w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowanych przez uczniów klasy ósmej.

Bezimienni, a do końca wierni... żołnierze wyklęci..bo o nich była mowa. Ich domem był las. Ich poligonem było polskie pole. Ich pieśnią marszową i defiladową była pieśń partyzancka, gdy szli przez polskie wioski i miasteczka. Do końca wierzyli, że wolna Polska powróci. Pułkownik Łukasz Ciepliński w swoim ostatnim grypsie z celi śmierci napisał: „Nazywają mnie bandytą, ale to wkrótce musi się zmienić”.

W prezentacji słowno - multimedialnej zostali przedstawieni bohaterscy żołnierze walczący z okupantem sowieckim po II wojnie światowej. Ginęli oni w obronie Polski, abyśmy dzisiaj mogli się cieszyć wolnością. Do końca wierzyli, że ten czas kiedyś nastanie.  Mimo, iż zostali pozbawieni wszelkich praw, przez komunistyczną propagandę nazywani bandytami i faszystami, mimo, iż byli osaczani, tropieni, torturowani i skazywani na śmierć – do ostatniego tchu walczyli z oddziałami zbrojnymi Urzędu Bezpieczeństwa.

Przywracając pamięć o Żołnierzach Niezłomnych spłacamy nasz dług wobec nich.
 

M.Stanczak

 

 

61391