14.10.2024 r.

W uroczytsości wzięli udział :

Burmistrz MiG Piwniczna-Zdrój p. Tomasz Michałowski,Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół – p. Urszula Sikorska, Asystenta Burmistrza p.Rafał Maćkowski,przedstawicieli Rady Rodziców,grono pedagogiczne i pracownicy administracji i obsługi oraz wszyscy uczniowie i dzieci.

Następnie głos zabrał dyr.szk..

Dzisiejszy dzień ma też swoją historię bo w Karcie nauczyciela w 1982 roku zapisano, że 14 października każdego roku, w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej, uznany za święto wszystkich pracowników oświaty i jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych.

Jan Zamojski polski, bogaty szlachcic żyjący w XVI wieku skreślił takie słowa

,,Takie będą rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie” w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej. Te słowa mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Odpowiedzialność nauczycieli jest ogromna. Młodemu pokoleniu potrzebne są autorytety. Dobry nauczyciel ukierunkuje dziecko na właściwe działanie, rozwinie u niego zdolności i zainteresowania. Ale wpoi też wartości, którymi należy kierować się w życiu. Sukcesem nauczyciela będą absolwenci, którzy potrafią radzić sobie i odnosić sukcesy w życiu dorosłym. Nasi absolwenci bardzo dobrze zdają egzaminy 8 klasisty i dobrze sobie radzą w szkołach ponadpodstawowych.

Współczesny nauczyciel nie może spocząć na laurach. Ciągle musi zdobywać nowe kompetencje, iść z duchem czasu i codziennie dostosowywać się do wizji zmieniającego się świata. Musi wykazywać się wysokimi kompetencjami cyfrowymi, wprowadzać aktywizujące metody pracy i sprostać rosnącym oczekiwaniom środowiska. Poza tym wszystkim, musi być sprawnym pedagogiem i psychologiem, życzliwym i pogodnym człowiekiem wzbudzającym zaufanie swoich wychowanków.

W tym szczególnym dniu, jako dyrektor szkoły, mam zaszczyt w imieniu własnym i uczniów podziękować za to wszystko nauczycielom.

Dziękuję za wasze zaangażowanie w pracę, za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki wam uczniowie codziennie przychodzą tutaj z ochotą i chęcią do pracy. Praca nauczyciela nie należy do lekkich, ale dzięki temu, że każdego dnia na waszych twarzach gości uśmiech, atmosfera naszej szkoły jest wyjątkowa.

Nasz organizm – społeczność szkolna – funkcjonuje wspólnie również dzięki zaangażowaniu i pracy pracowników obsługi i administracji. Dzieci mogą liczyć na pomoc z ich strony, tak samo, jak ze strony nauczycieli. Dziękuję Państwu za to, że nasza szkoła sprawnie funkcjonuje jako instytucja. Jest ciepła, czysta, zadbana i bezpieczna.

Na koniec chciałabym życzyć nauczycielom nieustającej satysfakcji z wykonywania tego trudnego zawodu, entuzjazmu, aktywności i radości oraz dalszych satysfakcjonujących osiągnięć w pracy zawodowej, a wszystkim pracownikom wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, spełnienia najskrytszych marzeń i optymizmu.

Pozwolę sobie z tego miejsca pogratulować nowo wybranej Radzie Rodziców. Wierzę, że Państwa zaangażowanie i podejmowane działania będą dobrze służyć całej społeczności szkolnej. Liczę na zrozumienie i owocną współpracę.

W tej trudnej rzeczywistości związanej z licznymi zmianami prawa i obawami o finanse, nieoceniana jest dobra współpraca z organem prowadzącym. Dziękuję panu burmistrzowi za wsparcie, na które możemy liczyć.Dziękuję także pani dyrektor ZEAS i asystentowi Burmistrza

Tradycją tego dnia jest nagrodzenie tych z Państwa, którzy w ubiegłym roku szkolnym wyróżnili się swoją pracą i zaangażowaniem..

Marian Dobosz
dyrektor szkoły