Małopolski Sejmik i lekcja historii

Z wizytą w sejmiku wojewódzkim
11 grudnia 2019r. z inicjatywy pani Marii Kulig – przewodniczącej osiedla „Miasto” uczniowie klas ósmych z terenu Miasta i Gminy Piwniczna wraz z opiekunami byli uczestnikami lekcji o samorządności.
Młodzież spotkała się z vice marszałkiem panem Edwardem Czesakiem oraz panią Martą Mordarską – radną województwa małopolskiego. Następnie doktor politologii - wykładowca w Akademii Ekonomicznej w Krakowie - pan Jakub Olech wygłosił trwającą ponad godzinę prelekcję, w której przedstawił historię samorządu w Polsce po roku 1989. Zapoznał nas także ze strukturą i zadaniami poszczególnych ogniw tego samorządu. Finałem tej żywej lekcji była symulacja głosowania w sali posiedzeń, w trakcie której uczniowie otrzymali karty do głosowania i siedząc w ławach samorządu, mogli się przekonać, jak wygląda prawdziwe głosowanie. Miłym akcentem kończącym tę cześć naszej wycieczki były upominki ufundowane dla każdego oraz poczęstunek. W drugiej części wyjazdu odwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej. Przewodnik w ciekawy i awangardowy sposób wykorzystując najnowsze metody multimedialne, przedstawił działalność Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Podsumowaniem wizyty w muzeum była gra, w której uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą. Młodzież otrzymała nagrody.
Ta ciekawa wycieczka zapadnie wszystkim w pamięci, gdyż możliwość zobaczenia sali obrad sejmiku lub udział w symulacji głosowania jest najlepszym sposobem nauczenia, jak funkcjonuje samorząd i jaką pełni rolę w państwie. Stanowi doskonałą formę wsparcia procesu edukacji w obszarze szeroko pojętej administracji, która wpływa pozytywnie na kształtowanie świadomości społecznej młodzieży wynikającej z przynależności do regionalnej wspólnoty. Nasi uczniowie niedługo wkroczą w dorosły okres swojego życia, a ten wyjazd pozwolił im być świadomymi obywatelami naszej małej ojczyzny. Dziękujemy, Pani Mario!
Monika Łączek - Bołoz