Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

Nie dla dzieci

Nie dla dzieci

Treść

NAPOJE ENERGETYCZNE niewskazane dla dzieci

 

Po napoje energetyczne sięgają coraz młodsi, nawet dzieci w szkołach podstawowych. Mało tego - napoje tego typu są ogólnie dostępne w wielu sklepikach szkolnych. A lekarze alarmują: młodzi ludzie, którzy sięgają po napoje energetyzujące mogą nie dożyć sześćdziesięciu lat!

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol czy papierosy nie są odpowiednie dla młodych ludzi, tym bardziej dzieci – taką opinie wydali naukowcy z Uniwersytetu Miami. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energizerami mogą nie dożyć 60-tki. Nie trzeba było długo czekać: Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął starania, aby na etykietach napojów pojawiła się wyraźna informacja, że są one niewskazane dla dzieci poniżej 12-13 roku życia.
 Sięgając po nie często nawet dorośli nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych picia psychodrinków. Produkty te owszem likwidują uczucie zmęczenia i znużenia (na krótko), działają pobudzająco, ale też – przedawkowane - mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca. Tymczasem wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami i testami. Coraz więcej młodych łączy też napoje energetyzujące z alkoholem albo napojami typu cola, co wzmaga ich negatywne dla zdrowia działanie.

Co zawierają napoje energetyczne?

Głównym składnikiem energetyków jest kofeina i tauryna. Pozostałe składniki to dwutlenek węgla, w niewielkich ilościach witaminy, głównie z grupy B, małe  ilości tłuszczu i białka.  Kofeina to związek chemiczny działający na ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój i chwilowo koncentrację, pobudza korę mózgową. Zwiększa też zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny. Tauryna z kolei przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku wspomagając procesy utleniania. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, dzięki czemu organizm nie odczuwa ciężaru tego wysiłku i może dłużej pracować.
 -  Kofeina w normalnych dawkach działa na organizm pobudzająco zwiększając akcję serca, podnosząc ciśnienie krwi i rozszerzając naczynia krwionośne mózgu. Efekt orzeźwienia utrzymuje się kilkanaście minut. Przyjmowana w małych dawkach nie ma niekorzystnego wpływu na organizm – mówi lek. med. Anna Senderska, z Centrum Medycznego Enel-Med. - Pozostałe składniki napojów energetyzujących to cukier, a także aminokwas tauryna, glukurnoloakton i witaminy. Działanie tych składników  jest dla pijącego niezauważalne. Trzeba wiedzieć że witaminy nie muszą być suplementowane  w sposób sztuczny, bo w wystarczającej ilości znajdują się z pożywieniu. Mam wrażenie, że składniki te są tam dlatego, by spece od marketingu mogli pochwalić napój za jego rzekome właściwości prozdrowotne.
 Kofeina ma również drugie gorsze oblicze szczególnie widoczne przy przedawkowaniu. Dotychczas przypadki przedawkowania kofeiny nie były częste –  w naszym kręgu kulturowym nie pije się więcej niż 2 -3 kawy dziennie a objawy uboczne zaczynają się pojawiać po wypiciu od 4 do 6 filiżanek kawy w zależności od indywidualnej wrażliwości i stopnia przyzwyczajenia. Kawa poza tym w sposób naturalny za sprawą gorzkiego smaku nie przypada do gustu dzieciom i w ten sposób przypadki zatrucia kofeina dzieci były naprawdę sporadyczne.

Zdaniem eksperta

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Trzeba uświadamiać rodziców!

Główny Inspektor wystąpił do kilku placówek naukowych o oceną ewentualnej szkodliwości napojów energetyzujących dla dzieci i młodzieży, bo dotychczasowe oceny dotyczyły wyłącznie dorosłych.
 Zależy nam na zmianie sposobu etykietowania (bardziej wyraziste napisy ostrzegawcze) i szerokiej kampanii uświadamiającej, że napoje energetyczne to nie oranżada. Chcielibyśmy dotrzeć do rodziców z informacją, że napoje energetyczne absolutnie nie są przeznaczone dla dzieci. Są to tzw. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia - więc już z założenia przeznaczone dla dorosłych do sporadycznego spożycia.
 GIS wystąpił również do organizacji zrzeszających producentów z apelem o umieszczaniu czytelnej informacji na opakowaniach, i to wystąpienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Jest zatem bardzo możliwe, że wszyscy najwięksi producenci na zasadzie dobrowolnego samoograniczenia wprowadzą zwiększony zakres informacji dla konsumenta.


                Zwróćmy uwagę na to co kupujemy dzieciom do szkoły zwłaszcza w dzień z wychowaniem fizycznym!!!

Najlepsza jest zwykła woda!!!

F.M.

 

16812