Niezłomni Bohaterowie

"Wilki „

(fragment)

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy,

pozostał po nich w kopnym śniegu,

żółtawy mocz i ten ślad wilczy,

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki,

trafiła serce mściwa rozpacz,

pili samogon jedli nędzę

tak się starali losom sprostać..

9 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Piwnicznej Zdroju przygotowali, krótki apel poświęcony żołnierzom antykomunistycznego I niepodległościowego podziemia z lat 1944-1963.Tak wielu z nas nic nie wie o ich historii...  Programem słowno-multimedialnym uczennice klasy VII I VIII przybliżyły społeczności szkolnej sylwetki partyzantów,  najwierniejszych obrońców Rzeczpospolitej, skazanych na hańbę, a później na zapomnienie - walczących o wolność Polski po II wojnie światowej. Pośród tysięcy walczących w latach 40tych i 50tych XX wieku warto przywołać... Zygmunta Szendzielarza “Łupaszka”, Hieronima Dekutowskiego “Zapora”, rotmistrza Witolda Pileckiego“Witold” czy Danutę Siedzikównę “Inka”.

Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci. Torturowani i mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani “zaplutymi karłami reakcji...”. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa.
Dziś mamy okazję aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych i oddać im należytą cześć. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!

M. Stanczak