Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Treść

Tydzień dla klimatu. Zasadź drzewo dla klimatu

 

#drzewodlaklimatu

4 maja 2022

Drzewa są naszym wielkim i niedocenionym sojusznikiem w walce o #dobryklimat. Zdrowe drzewo pochłania rocznie nawet 6-7 kg CO2 i produkuje ok. 120 kg tlenu, czyli prawie tyle, ile potrzebuje dorosły człowiek, który zużywa w ciągu roku ok. 176 kg tlenu.
Najwięcej tlenu dostarczają: buk, klon, robinia akacjowa, dąb, lipa i sosna.

Drzewa są także naturalnym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk). W miastach borykających się z problemem smogu drzewa powinny rosnąć, wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Drzewa to wielkie klimatyzatory. Jedno dorosłe drzewo może oddać nawet 450 l wody dziennie w postaci pary. W dobie globalnego ocieplenia ma to ogromne znaczenie.

Wyzwanie na dziś: zasadź swoje drzewo dla klimatu, zaangażuj siebie i swoich najbliższych. Wiosna to najlepszy czas! W akcję sadzenia drzew można się włączyć także w swoim mieście,  albo… stać się jej inicjatorem!

W naszej szkole w ramach tej akcji  uczniowie klas IV-VIII posadzili na terenie szkoły 15 drzew takich jak lipa, brzoza, grab, jarzębina.

M.D.

 

16812