Wycieczka do Piwnicznej Zdroju i Łomnicy Zdroju

Wycieczka do Piwnicznej Zdroju i Łomnicy Zdroju klasy VIII

03 października 2022 r. klasa VIII wraz z wychowawcą i nauczycielem historii, zwiedziła Szkolną Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej w Łomnicy-Zdroju. W miejscu tym gromadzone są pamiątki związane z 9 Kompanią 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Niezwykle interesujące były Stare fotografie i dokumenty, które zachowały chwile z życia bohaterów z oddziału Juliana Zubka. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego znajdującego się w Domu Kultury w Piwnicznej-Zdroju, gdzie mogli obejrzeć eksponaty dotyczące Górali Nadpopradzkich (sprzęty, stroje, modele zagród, przedmioty i materiały nawiązujące do historii Piwnicznej, pamiątki z okresu Powstania Styczniowego, I i II wojny światowej oraz zapoznali się z największą w Polsce kolekcją nart, stworzoną i przekazaną przez prof. Zbigniewa Bielczyka. Podsumowaniem wycieczki była wizyta w Bibliotece Publicznej, gdzie uczniowie uczestniczyli w interesującej lekcji bibliotecznej, zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki oraz jej zbiorami.

A.Ś.