Pączek dla wszystkich
Treść
16.02.2023 r.
Pączki dla wszystkich
W tym dniu do szkoły zawitała Rada Rodziców (Panie: Agnieszka Buczek, Edyta Żywczak, Grażyna Pawlik) i zrobiła nam niespodziankę w postaci pysznych, słodkich pączków. Najmłodsze dzieci, uczniowie oraz nauczyciele wszyscy otrzymali symbolicznego pączka na znak tradycji. Dziękujemy !!!
Historia Tłustego Czwartku
https://pl.wikipedia.org/wiki/T%C5%82usty_czwartek
Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać post, czyli wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.
Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami[3]. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła[4].
Czy trzeba zjeść pączka w tłusty czwartek?
W polskiej tradycji jest to tak ważny dzień, że nawet osoby na diecie sięgają wtedy po pączka. Zgodnie z tradycją, każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, aby przez cały rok nie opuszczało go szczęście.
M.D.