Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

6.03.2023 r.

„Oszukani, porzuceni, nieugięci...Żołnierze Wyklęci”

Jak co roku uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowali Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 Marca. W kolejną marcową rocznicę w szkole zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, była zaduma, powaga... Uczniowie swoją postawą okazali szacunek, tym którzy niegdyś byli nazywani Żołnierzami Wyklętymi - żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS.  Święto obchodzone jest od 2011r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny ..podkreślił Lech Kaczyński.

M. Stanczak