Pokaz chemiczny

Do Szkoły Podstawowej nr 1 w Piwnicznej -  Zdroju zawitało Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Jest to instytucja,  której celem jest edukacja przez zabawę.

Nasi uczniowie, 15 marca 2023 r., mieli okazję uczestniczyć w lekcji, na której prezentowane były różne naukowe wyzwania.

Pokaz rozpoczął się w nietypowy sposób. Uczniowie zobaczyli puste pudełko, a pani prowadząca zajęcia powiedziała: „Zazwyczaj kiedy zaglądamy do pustego pudełka mówimy, że nic w nim nie ma. Czy rzeczywiście tak jest? Cały czas poruszamy się w mieszaninie, której nie widać, która przez nas przepływa, porusza się, może przybierać kształt, a nawet niszczyć duże obiekty! A skoro jest mieszaniną, to znaczy, że składa się z kilku rzeczy. I nie są to tylko gazy. Co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nas i na nasze otoczenie?”.

Następnie uczniowie oglądali szereg doświadczeń, które miały dać odpowiedź na postawione wcześniej pytania. Między innymi dowiedzieli się jakie warunki muszą być spełnione, żeby nie zgasł płomień, a jakie, by ugasić pożar, jakie substancje zmieszać, by powstała para wodna i  jak powstaje smog.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali pokaz, niektórzy wykazali się dużą wiedzą z zakresu chemii i fizyki.

A.Ś.