Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

GOPR w szkole

GOPR w szkole

Treść

GOPR w szkole …

Dnia 3 kwietnia gościliśmy przedstawicieli GOPR (Grupa Krynicka) w naszej szkole. Odbyły się zajęcia uświadamiające istotę pracy tej organizacji, która prowadzi akcje ratownicze, szkolenia i zapobiega wypadkom na terenach górskich. Spotkanie poprowadzili panowie: Piotr Maślanka oraz Mariusz Liana. Towarzyszył im czworonożny przyjaciel – Freja. Psem ratowniczym może zostać niemal każdy pies, który wykazuje cechy odpowiednie dla pracy ratowniczej, czyli musi odznaczać się wytrzymałością, całkowitym brakiem agresji wobec człowieka i doskonałą pracą w zespole – pies i jego przewodnik. W dodatku, w zależności od stawianych zadań, musi mieć odpowiednią wielkość i budowę ciała. Poznaliśmy więc nie tylko wyposażenie GOPR i jego zastosowanie w różnych sytuacjach , ale także mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfika pracy w terenie, w akcjach w których udział  biorą psy. Panowie prelegenci nie tylko pokazali w jaki sposób taki pies pracuje, ale także opowiedzieli o różnych zadaniach tych psów.

Psy ratownicze dzielą się na kategorie, zależne od wykonywanych zadań:

psy ratownicze lądowe:

lawinowe,

gruzowiskowe/gruzowe,

poszukiwawcze;

psy ratownicze dowodne.

Psy ratownicze lądowe- do tej grupy należą psy, wykonujące swoje zadania na ziemi. Mogą pracować w środowisku lawinowym, na gruzowiskach albo w środowisku naturalnym.

 

Psy ratownicze lawinowe- pracują szybko, gdyż pierwsze 18 minut od zasypania człowieka lawiną są najbardziej kluczowe dla jego ratunku i liczy się każda sekunda. Pies potrafi przeszukać ten sam teren co człowiek, lub sonda w wielokrotnie krótszym czasie. Psy muszą mieć bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, gdyż ofiary znajdują się często pod grubą warstwą lawiniska. Pies nie może być zbyt ciężki, gdyż mógłby się zapaść (na przykład w śniegu, w przypadku lawiny śnieżnej), dlatego słynny wizerunek bernardyna jako psa ratowniczego lawinowego, jest już nieaktualny. W dodatku psy lawinowe, często latają śmigłowcem i są spuszczane z niego na linie, dlatego nie mogą bać się lotu i hałasu maszyny.

 

Psy ratownicze gruzowiskowe- również powinny umieć w krótkim czasie znaleźć ofiary, które znalazły się pod gruzami. Dlatego w ich przypadku oprócz węchu, który potrafi rozróżnić nawet najmniejsze stężenie poszczególnych zapachów, dużą rolę odgrywa budowa ciała, która przekłada się na sprawność poruszania się po gruzie.

 

Psy ratownicze poszukiwawcze- pracują w naturalnym i zdecydowanie bardziej przyjaznym dla nich terenie, niż psy lawinowe, czy gruzowiskowe. Za to ich obszar pracy jest o wiele bardziej rozległy. W zależności od zadania psy poszukiwawcze dzielą się na terenowe                                  i tropiące. Terenowe szukają żywego człowieka używając górnego, bądź dolnego wiatru – czyli wychwytują molekuły człowieka w powietrzu na obszarze o promieniu kilkuset metrów.

 

Psy ratownicze dowodne- muszą być silne i być odporne na działanie niskich temperatur, ponieważ często zdarza im się pracować w zimnej wodzie.

 

Dzieci dowiedziały się też w jaki sposób można korzystać  z aplikacji: RATOWNIK.

To aplikacja, dzięki której osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, bądź też bezpośredni świadek zdarzenia mają możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu najbliżej znajdujących się ratowników i skontaktowania się z numerem alarmowym 112.

 

Dziękujemy Panom za poświęcony czas i przekazanie cennych informacji. Dzieci na pewno zapamiętają tą cenną lekcje. Mogły bowiem nie tylko posłuchać informacji, ale doświadczyć przebywania z psem ratowniczym i obserwowania jego pracy podczas pokazu.

 

Małgorzata Rams

 

W powyższym artykule wykorzystałam informacje o psach zawarte na stronie internetowej:

https://zooart.com.pl/blog/psy-ratownicze-jakie-rasy-psow-ratuja-nasze-zdrowie-i-zycie

60282