Rocznica Konstytucji 3 Maja

My zawsze pamiętamy!

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły uroczystą akademią uczcili kolejną, tym razem już 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dzięki inscenizacji przenieśliśmy się w czasie, aż do XVIII wieku, a konkretnie do tak ważnego dla Polski roku 1791. To właśnie wtedy została zredagowana pierwsza w Europie, a druga po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucja sprzyjająca nowoczesnemu rządzeniu państwem.

Oglądając przedstawienie, widzowie mogli dowiedzieć się, jak doszło do uchwalenia tego tak ważnego dokumentu, kto go przygotował i jakie były na niego reakcje samego władcy, czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego, jego zaufanych sojuszników – wielkich umysłów epoki: Hugo Kołłątaja, Stanisława Kostki Potockiego, a także szlachty oraz mieszczan. Na spektakl składały się trzy scenki: u szewca, na zamku królewskim, w karczmie. Całość występów była połączona komentarzami narratorów i muzyką. Atrakcyjności akademii dodały wspaniałe stroje aktorów, żywcem wzięte z tamtych czasów.

Również scenografia podkreślała rangę wydarzeń, o których była mowa.

Scenariusz, scenografię opracowała oraz nad całością czuwała p. Bożena Lis. Aktorami byli uczniowie z klas IV-VII. Scenografię wykonały uczennice klasy VII: Anna Rychtarczyk, Olga Ściurka, Lena Sikorska. Oprawą muzyczną zajął się uczeń klasy VIII – Maciej Maślanka. Wszyscy ci uczniowie zasłużyli na gromkie brawa i takimi też zostali uhonorowani.

My pamiętamy gdyż, jak rzekł Józef Piłsudski: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”.

B.Lis