Szkoła nad obłokami

„Szkoła nad obłokami”

W piątek 5 maja b.r. dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w spotkaniu z Panią Teresą Ortyl pracownikiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o szkole podstawowej, która znajdowała się na Niemcowej i działała w latach 1938-1961 (z przerwą wojenną), a została opisana przez Marię Kownacką w książce pt. „Szkoła nad obłokami”. Była to szkoła czteroklasowa z jednym nauczycielem, a uczęszczało do niej 15-25 dzieci. Przybliża ona niełatwe życie, jakie przyszło wieść ludziom zamieszkującym tamtejsze tereny, w tym także dzieciom, które są głównymi bohaterami opowieści. Obecnie z budynku szkoły pozostały już tylko kamienne podmurówki. W 2003 r. Towarzystwo Przyjaciół Piwnicznej odsłoniło na Niemcowej tablicę z nazwiskami nauczycieli, którzy tam uczyli.

W trakcie spotkania uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wyglądały dawne stroje ludowe, jakie motywy folklorystyczne są charakterystyczne dla naszego regionu, co to jest rozeta, a nawet poznały legendę o górze Kicarz.

M.Górka

Ponadto na facebooku