Spotkanie z pielęgniarkami

,, Pielęgniarki są sercem opieki zdrowotnej’’

Jak co roku 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

W tym dniu zawitały do nas mama Patrycji, pani Beata Żywczak i mama Rity, pani Maria Żytkowicz, które na co dzień wykonują zawód pielęgniarki (Pani Beata jest pielęgniarką w Centrum Kardiologii w Nowym Sączu, pani Maria jest pielęgniarką środowiskową).

Panie przybliżyły dzieciom historię zapoczątkowania zawodu pielęgniarki a następnie opowiedziały o obowiązkach związanych z wykonywaniem swojej pracy na co dzień.  Dzieci miały możliwość zmierzenia fartucha, stroju pielęgniarki, za pomocą stetoskopu posłuchania bicia swojego serduszka zaś pulsoksymetrem, wykonania pomiaru pulsu i sprawdzenia poziomu natlenienia organizmu oraz zobaczyć jak wykonuje się pomiar cukru i  jak mierzy się ciśnienie tętnicze. Mogły też zobaczyć różnego rodzaju strzykawki, wenflony, próbówki i dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Panie dla każdego przedszkolaka przygotowały wakacyjny niezbędnik ,,mini apteczkę’’ a także książeczki, kolorowanki, naklejki oraz słodki poczęstunek.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem  i wręczeniem przez dzieci drobnego upominku wraz z podziękowaniem za bezinteresownie niesioną pomoc, aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz zaangażowanie społeczne. W imieniu dyrekcji szkoły podziękowania dla pielęgniarek złożył dyrektor szkoły -  Marian Dobosz

K. S-T.

M. Ś.