Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

Laboratorium Przyszłości w naszej szkole

Treść

Podsumowanie zajęć za  miesiąc styczeń  2024 r.

Uczniowie na lekcji geografii uczniowie klasy 6 wykonali model wulkanu, który imituje jak on wybucha czyli erupcja  w warunkach,które można zobrazować uczniom w najprostszy sposób. Sfilmowano  to kamerą GoPro 9, która jest na wyposażeniu szkoły jako sprzęt do wykorzystania na lekcji w ramach Laboratorium Przyszłości.- #LaboratoriaPrzyszlosci

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/1017/tworzenie-wulkanu.html

Podsumowanie zajęć za  miesiąc grudzień 2023 r.

grudzień 2023 r.

Na zajęciach kształtujących kreatywność uczniowie kl. 7 pod opieką nauczyciela p.Anny Janeczek wykonywali plastycznie różne ukształtowania terenu.Fragment lekcji został sfilmowany kamerą GoPro 9,która jest zakupiona w ramach programu Laboratorium Przyszlości.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/1016/tworzenie-roznych-form-terenowych.html

Dzieci ze starszej grupy wiekowej śpiewały kolędę w czasie Jasełek.Zostało to sfilmowane kamerą GoPro 9 w ramach sprzętu zakupionego z programu Laboratorium Przyszości 

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/1019/koleda-spiewana.html

Podsumowanie zajęć za  miesiąc październik 2023 r.

Dyrektor Szkoły po uroczystym ślubowaniu  klasy I symbolicznie pasował  każdego.ucznia.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/1020/pasowanie-na-ucznia-klasy-i.html

Materiał filmowy został zafejestrowany kamerą GoPro 9 przez ucznia klasy 7 Oskara Suchowania - Szaflarskiego.

Podsumowanie zajęć za miesiąc wrzesień  2023 r.

W miesiącu wrześniu uczniowie klasy VI, w ramach zajęć kształtujących uzdolnienia i kreatywne myślenie mieli okazję ,,udać się w podróż” po Polsce. Było to możliwe dzięki robotowi edukacyjnemu Photon. Zostali oni podzieleni na  dwie grupy: jedna miała do dyspozycji mapę administracyjną Polski, druga – mapę fizyczną Polski. Zadanie polegało na takim zaprogramowaniu robota, aby dotarł on do wyznaczonych przez nauczyciela punktów. Kolejnym etapem zajęć było wyznaczenie trasy przejazdu robota przez największe aglomeracje miejskie w Polsce.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/977/laboratorium-przyszlosci.html

Podsumowanie zajęć za miesiąc czerwiec 2023 r.

Konkurs na spot zachęcający do wymiany paleniska

Rozstrzygnięto konkurs zachęcający do wymiany paleniska domowych w ramach projektu ,,Wymiana źródeł  ciepła w gospodarstwach domowych na ternie MiG Piwniczna-Zdrój celem obniżenia poziomu niskiej  emisji – etap II .Należało wykonać filmik o tej tematyce.Dokonał tego uczeń klasy VIII Maciej Maślanka wykorzystując kamerę GoPro 9 z zasobów Laboartorum Przyszłosci .

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/939/konkurs-czyste-powietrze-.html 

Podsumowanie zajęć za miesiąc maj   2023 r.

W maju  2023 r. uczniowie klasy 6 podczas zajęć z techniki uczyli się programować robota edukacyjnego Photon. Lekcja rozpoczęła się od krótkiego pokazu. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy.  Uczniowie, metodą prób i błędów, bardzo dobrze wywiązali się z  powierzonego im zadania. Urządzenie wywarło na nich bardzo ciekawe  wrażenie.

J.K.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/930/laboratorium-przyszlosci.html

 

Podsumowanie zajęć za miesiąc kwiecień   2023 r.

W ramach Zajęć z programowania dla dzieci i młodzieży  w kwietniu 2023  uczniowie uczyli się programować mikrokontrolery. Skorzystaliśmy z zestawów Arduino zakupionych w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Uczniowie najpierw w programie Tinkercad łączyli płytki wirtualnie, pisali program dla mikrokontrolera, sprawdzali poprawność działania, a następnie budowali fizycznie model urządzenia korzystając z elementów zestawu i po wgraniu programu sprawdzali działanie modelu. Jednym z przykładów  modelu zaprojektowanego i wykonanego samodzielnie przez jednego z uczniów jest prezentowany na zdjęciach woltomierz.

Józef Kulig

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/902/laboratorium-przyszlosci.html

Podsumowanie zajęć za miesiąc marzec  2023 r.

Arduino-Laboratoria Przyszłości

Każdy, kto interesuje się elektroniką lub dopiero zaczyna przygodę programisty, na pewno słyszał o Arduino. To platforma dobrze znana majsterkowiczom, którzy próbują swoich sił w budowaniu prostych, a czasami nawet bardziej skomplikowanych konstrukcji elektronicznych.

Jest to platforma dla systemów wbudowanych pozwalająca między innymi obsługiwać zewnętrzne urządzenia takie jak czujniki, sterowniki silników, czy wyświetlacze. Znajduje zastosowanie także w elektronice precyzyjnej.  Arduino oferuje wiele możliwości zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych elektroników. 

Dla początkujących  najbardziej odpowiednim rozwiązaniem sprzęt Arduino Uno.

Czyli sztandarowa i najpopularniejsza wersja modułu. To dobry wybór do stosunkowo prostych i niewielkich projektów, w sam raz na początek.

W ramach zajęć fizyki  uczniowie klasy 8  zapoznali się z możliwościami  Arduino  otrzymanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie samodzielnie montowali najprostsze układy zasilające diody LED. Testowali ich poprawność działania. Rozbudowywali układy elektroniczne o kolejne elementy.

Józef Kulig

Krótki fotoreportaż poniżej.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/879/laboratorium-przyszlosci.html

Podsumowanie zajęć za miesiąc luty  2023 r.

W lutym  2023 r. uczniowie klasy 7 podczas zajęć z wychowawcą uczyli się programować robota edukacyjnego Photon. Lekcja rozpoczęła się od krótkiego pokazu, wykonanego przez wychowawcę. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich miała zaprogramować trasę robota z sali lekcyjnej do biblioteki szkolnej, a druga - do pokoju nauczycielskiego. Uczniowie, metodą prób i błędów, bardzo dobrze wywiązali się z  powierzonego im zadania. Urządzenie wywarło na nich ogromne wrażenie.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/870/laboratorium-przyszlosci.html 

Anna Janeczek

Podsumowanie zajęć za miesiąc styczeń  2023 r.

 Wykorzystanie aparatu fotograficznego do wykonywania zdjęć z odpowiednim oświetleniem.

Dyrektor szkoły w ramach lekcji informatyki przekazał uczniom jak wykonuje się zdjęcia aparatem fotograficznym Canon EOS 2000 D. Wykorzystano w tym celu odpowiednie przysłony i doświetlenie. Można je wykonywać na różnym tle i w wybranych kolorach, które są na stanie wyposażenia takiego zestawu w ramach Laboratorium Przyszłości.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/867/laboratorium-przyszlosci.html 

Podsumowanie zajęć za miesiąc grudzień 2022 r.

Uczniowie klasy VIII w ramach wykorzystania sprzętu z Laboratorium Przyszłości fotografowali przebieg Jasełek szkolnych, nagrywali film z przedstawienia i fotografowali.W ramach informatyki dokonali obróbki materiału filmowego (konwertowanie) i dowiedzeili się jak umieszczać film na stronie internetowej.

https://cms19.vpx208.iat.pl/pl/269/824/jaselka-szkolne.html

https://cms19.vpx208.iat.pl/pl/269/825/film-spiewanie-koled.html

 

Podsumowanie zajęć za miesiąc listopad 2022 r.

Na zajęciach z fizyki w klasie VIII nauczyciel p.Józef Kulig wykorzystał drukarkę 3 D do wydrukowania elementów  części z tworzywa sztucznego, które były w zasobach tej drukarki (pen drive). Wykorzystano do tego filament koloru czerwonego. Druk trwał 1 godz. i 18 minut.

https://cms19.vpx208.iat.pl/pl/269/818/drukowanie-w-3-d.html

Na lekcji plastyki uczniowie klas V i VI wykorzystali aparat fotograficzny do wykonania zdjęć w plenerze jesiennym..

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/817/fotografia-jesienna.html

Podsumowanie zajęć za miesiąc październik 2022 r.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Piwnicznej - Zdroju

Uczniowie naszej szkoły wykorzystywali zakupiony sprzęt w ramach ,,Laboratorium Przyszłości” na zajęciach i różnych uroczystościach szkolnych.

Na lekcji fizyki w klasie VIII nauczyciel p.Józef Kulig wykorzystał  pomoce dydaktyczne do realizacji swojego przedmiotu. Uczniowie tej klasy wykorzystali stację lutowniczą do połączenia układów scalonych według schematów. Zajęcia miały nazwę z ,,Elektroniką za pan brat”  czyli poznajemy symbole elektryczne, elementy układów elektrycznych oraz proste układy elektryczne i elektroniczne. Bezpieczną obsługę lutownicy.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/786/laboratorium-przyszlosci-fizyka.html


Kolejnym wykorzystaniem sprzętu było  filmowali za pomocą aparatu fotograficznego uroczystość ślubowania I klasy pod opieką nauczyciela informatyki Mariana Dobosza wykorzystując do tego statyw, który był niezbędny do właściwego filmowania. Następnie dokonano obróbki filmu poprzez konwertowanie i umieszczono go na stronie internetowej szkoły.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/790/film-slubowanie-i-klasy.html

Na lekcji techniki uczniowie klasy V wspólnie z nauczycielem techniki p.Józefem Kuligiem zapoznali się z podstawowymi funkcjami robota edukacyjnego Photon. Mogli nim sterować w różnych kierunkach i wydawać mu komunikaty jak ma się poruszać.

https://sp-kosarzyska.piwniczna.pl/pl/269/800/laboratorium-przyszlosci.html

 

 

 

 

66979